ANTIDEPRESANTAI – ALPRAZOLAM (XANAX)

   Antidepresantai yra vieni populiariausių ir daugiausiai vartojamų vaistų pasaulyje. Alprazolam arba Xanax yra populiariausias vaistas Lietuvoje ir viena jo tabletė gali kainuoti kiek mažiau nei 50 centų. Alprazolam atrastas Jungtinėse Amerikos Valstijose 1969 metais ir šiuo metu jo vartojimas paplitęs visame pasaulyje. Šis vaistas priklauso benzodiazepinų klasei.

depresijos apimtas zmogusAlprazolam yra naudojamas stipriems nerimo ir panikos sutrikimams gydyti. Jis sumažina stiprias, netikėtas baimės bei panikos atakas. Šių būklių metu, pacientas jaučia nerealius nerimo, blogos nuojautos simptomus. Taip pat šių būklių metu jaučiamas nuolatinis nuovargis, skausmai, drebulys, smarkus širdies plakimas, prakaitavimas, juntamos šaltos drėgnos rankos, apsvaigimas, veido paraudimas, tampa sunku susikaupti, kamuoja nemiga, apsunkėja kvėpavimas, susilpnėja išorinės aplinkos jutimai. Vaistas veikia žmogaus smegenis, sumažindamas jų sujaudinimą, šitaip sukeldamas ramybės pojūtį. Smegenyse jis tiesiogiai padidina slopinamojo neuromediatoriaus gama amino sviesto rūgšties išskyrimą.
   Xanax taip pat gali būti vartojamas ir depresijos, atvirų erdvių baimės (agarofobijos) bei premenstruacinio sindromo gydymui.

   Kaip vartoti šį vaistą?
   Visada vaistą vartokite taip, kaip jums nurodė gydytojas.  Vaisto dozės gali būti didinamos, jeigu pacientas nereaguoja į gydymą, taip pat dozės priklauso ir nuo bendros paciento būklės. Visada pasikliaukite jūsų gydytojo instrukcijomis, kaip vartoti šį vaistą, tam kad sumažintumėte pašalinių poveikių riziką. Šis medikamentas, deja pasižymi atpratimo reakcijomis, bei simptomas, ypač tada, kai vaistas staigiai nutraukiamas arba buvo vartojamas didelėmis dozėmis. Kad būtų jų išvengta, jūsų gydytojas gali palaipsniui mažinti vaisto dozes, kol galutinai jas nutrauks. Kartais šis vaistas sukelia stiprias priklausomybes. Rizika priklausomybės išsivystymui didėja, jeigu anksčiau esate turėję problemų su alkoholio ar narkotikų vartojimu. Vartojant ilgą laiką, vaisto efektyvumas organizmui mažėja, tačiau nepulkite patys didinti vaisto dozės. Jeigu ligos simptomai nemažėja arba net stiprėja būtinai pasitarkite su gydytoju, dėl vaisto dozės didinimo arba dėl vaisto pakeitimo kitu preparatu.

   Saugumo priemonės prieš vartojant vaistą:

 • Visada gydytojui pasakykite apie savo alergijas kitiems vaistams (būtinai atsiminkite kokiems vaistams esate alergiški). Gydytojas tokiu atveju gali skirti kitokį vaistą, arba pradės gydymą mažesnėmis dozėmis.
 • Praneškite gydytojui, jeigu vartojate priešgrybelinius vaistus itraconazole arba ketoconazole.
 • Pasižymėkite ant lapelio kokius kitus vaistus (visus – ir receptinius, ir nereceptinius) ar maisto papildus jūs geriate ir praneškite apie juos savo gydytojui.
 • Praneškite savo gydytojui apie savo vartojamus žolelinius preparatus, ypač apie JONAŽOLĘ.
 • Praneškite gydytojui, jeigu sergate glaukoma, nes dėl šio vaisto gali paūmėti liga.
 • Praneškite savo gydytojui apie tai ar anksčiau sirgote depresija, ar turėjote minčių apie savižudybę ar savęs sužalojimą, jeigu turėjote problemų su alkoholiu, būtinai apie jas praneškite gydytojui. Taip pat jei vartojote narkotikus ar perdozavote išrašytų vaistų, taip pat jeigu rūkote, turėjote širdies priepuolių, plaučių, kepenų ar inkstų problemų. Būtinai apmąstykite visus šiuos punktus ir praneškite apie juos gydytojui.
 • Jeigu esate nėščia, maitinate vaiką krūtimi arba planuojate vaiką savo šeimoje, o taip pat jeigu pastojote vartodama Xanax, praneškite apie tai savo gydytojui, nes šis vaistas gali būti žalingas vaisiui.
 • Jeigu jums bus atliekama operacija, net ir odontologinė operacija, praneškite savo chirurgui, kad jūs vartojate Xanax.
 • Jei vartodami Alprazolam jaučiate galvos svaigimą, nevairuokite automobilio ar kitos technikos, tol kol nepraeis vaisto veikimas.
 • Pasitarkite su gydytojui apie alkoholio vartojimą, kol gersite Alprazolam, nes alkoholis gali pabloginti vaisto šalutinius reiškinius.
 • Pasitarkite su gydytoju, dėl greipfrutų sulčių vartojimo, kol gersite Alprazolam, nes jos gali daryti įtaką Xanax apykaitai.
Joomla templates by a4joomla